Ainu cinsi köpek – genel özellikleri – Google

Ainu

Ainu fotoğraflarına bakın.

özellikler
Bu köpekler apartman şamı için tavsiye edilmez. Bahçeli evler için ideal köpeklerdir. Sık ve iki tabakalı olan tüyleri onları sıcak tuttuğu için açık alanda şabilirler.

Bu ırkın vucut olarak formda kalabilmesi için düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Sert, düz ve iki tabakalı olan tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve ölü tüylerinin alınarak düzeltilmesi gerekir.

işi nedir
Ainular tüm köpek ırkları arasında beğenilen bir karaktere sahiptir. Korkusuz, azimli bir avcı, bir bekçi, aynı zamanda sadık ve huyludur. Bu ırk, geçmiş zamanlarda kızaklarla seyahat edilirken kullanılmış olan av köpekleridir. Bu nedenle tehlikelerden korunmak için eğitilmişlerdir.

Büyük avlarda (özellikle ayı avı), mülkün korunmasında ve askeri hizmetlerde daima kendisini göstermiştir

Akıllı ve kolay öğrenebilen köpeklerdir. Av sırasında göründüğünden çok daha fazla cesur ve hücum etmeye istekli bir karakteri vardır. Bununla birlikte nazik, itaatkar ve ev şamını seven bir yapıdadır.

Bu köpekler do—güs—tan gelen bir yön duygusuna sahiptirler. Bu nedenle büyük mesafeler bile olsa sahiplerine kolayca geri dönerler. Diğer köpeklere karşı agresif ve dikbaşlıdır. Bu ırk, evcil şamla avcılık rolünü çok güzel bir şekilde birleştirir. Bu ırkın köpekleri, sahibinin izni olmadan diğer hayvanların yanına gitmez.

Erken şta, dönemlerinden itibaren birlikte büyürse, çocuklarla anlaşır.

geçmişi
Japanese Spitz ile birlikte 3000 bin yıl önce Japonya’ geldikleri için önceleri Spitz cinsinden olduğu düşünülürdü. Ancak farklı ırktan olduğu anlaşılan ve kökenleri tam olarak bilinmeyen bu ırk daha sonra Ainu dog olarak adlandırılmıştır.

Genellikle kırsal alanlarda şamış olan, ancak insanlarla şamaya alışkın olan bu ırk, zamanla Japon insanlarının yoğun olarak şamaya başladığı Hokkaido adasında yaygın olarak görülmüş ve yöre halkı tarafından kısa sürede benimsenmiş ve Hokkaido Dog, Hokkaidoken, Hokkaïdo, Ainu-Ken, Ainu Inu olarak adlandırılmıştır. Ancak hala yaygın olarak ve FCI tarafından da Ainu Dog ırkı olarak bilinmektedir.

Muhtemelen Japonya’nın bilinen en eski köpek ırklarındandır. Mesafe olarak uzak olmalarına rağmen Chow Chow ve Shar Pei ile karakter olarak benzerlik gösterirler. Bu ırk FCI, NKC, CKC, APRI gibi kuruluşlar tarafından tanınmıştır.

ailesi: Kuzeyli
öbür isimleri: Hokkaidoken, Hokkaido Köpeği, Ainu-Ken, Ainu İnu
Rengi: Kızıl, beyaz, siyah-beyaz, kahverengi ve 8 benekli.
Çıkış Yeri: Japonya
Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
Orjinal İşlevi: Kızak köpeği, savunma, koklayarak iz sürme, ayı avı, askeri hizmetler
Günümüzdeki İşlevi: Kızak köpeği, savunma köpeği
Ortalama Ömür: 10-14 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 23-27/22-25 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 40-50/38-47 cm
 
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Bekçilik
Koruma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers