Alman Çoban Köpeği Google

Alman Çoban Köpeği, ülkemizde Kurt Köpeği, Alman Kurdu ya da K9 adıyla bilinir.
Irkın orijinal adı: Deutsche Schaferhunde’ dir. Türkçe karşılığı ise: Alman Çoban Köpeği’dir. Bu ırkın adının doğru şekilde bilinmesi konusunda çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Irkın adını doğru kullanmak, bu ırkla ilgili yanlış anlamaları da ortadan kaldıracaktır. Örneğin; geçmişte İngilizler bu ırkın adını sırf “German” kelimesini telaffuz etmemek için “Alsatian Wolfhound” olarak değiştirmişlerdir. Bu değişiklik müddet sonra halkın bu ırkın kurtlardan geldiğini düşünmesine yol açmıştır. Bu daha sonra değişmiş olsa da günümüzde hala İngiltere’nin bazı bölgelerinde yoğunlukla “Alsatian” ismi duyulmaktadır. Ülkemize dönecek olursak bu ırkın doğadaki kurtlarla çiftleştirilerek üretildiğini düşünen ve yanlış bilgi sahibi olan insanların sayısı az değildir. Bu ırkın nasıl ortaya çıktığı konusuna gelince:
“Captan Max von Stephanitz” isimli süvari subayı, özellikle Almanya’da bulunan sürü güden köpeklerle ilgilenmişti. O köpekler o yılların gerçek iş köpekleriydi, hepsi değişik ebatlarda, değişik tipteydiler, ama ortak özellikleri zeki ve işe yatkın olmalarıydı.
1899 yılında katıldığı köpek şovunda adı Hektor olan çoban köpeği satın aldı ve kısa süre sonra köpeğin adını Horand von Grafarth olarak değiştirdi.
Horand 61 santim yüksekliğinde köpekti. Düzgün anatomiye sahip, atletik, güçlü ve hayat doluydu. Rengi bugünün Sable renkteki Alman çobanları gibiydi. Bugün yaşasaydı sable olarak tanımlanırdı. Kafası ve kulakları kolayca diğer köpeklerden ayırdedilebilirdi. Bugünün Alman Çoban Köpeği kafası etkileyiciydi. Horand v. Grafarth derneğin üretim defterine kayıtlı ilk köpek oldu.
Horand alındıktan iki hafta sonra Stephanitz ve arkadaşı Arthur Meyer, Alman Çoban Köpeği Derneği Verein ür Deutsche Schaferhunde (SV)’yi kurdular. İlk başkan Stepanitz, Arthur dernek sekreteri oldu. Sonradan, belediye başkanı, mimar, iki fabrika sahibi, otel sahibi ve hakim bu oluşuma katıldı ve bugün dünyanın en büyük tek ırk derneğinde görev aldılar. 1899’dan sonra her yıl bu yeni ırkın yarışmaları SV tarafından yapıldı. Stephanitz yıllarca bu yarışmalara hakemlik yaptı.
Bugün ise bu derneğe 5000’i yabancı ülkelerde olmak üzere 100.000 üye kayıtlıdır. Bu da, bu derneği dünyanın en büyük tek ırk derneği yapmaktadır.

Alman çoban köpeği bütün dünyada en fazla bilinen çok popüler ırktır. Bu ırkın popüler olmasında sadece fiziksel güzellikleri değil, iş yapabilirlikleri kesinlikle etkili olmuştur. Rin Tin Tin, Strongheart ve K-9 isimli filmler ırkın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamışlarsa da Alman Çoban Köpeği’nin popülerliği hiç zaman geçici olmamıştır.
Bu ırk çok üstün zekasının yanısıra eğitilebilirliği ile bilinmekle birlikte sürü gütme, Enkazda ve doğada kayıp insanları tespit etmek için Arama- Kurtarma, polis servisinde Narkotik, Bomba Tespit ve Güvenlik, körlere rehber, engellilere yardımcı olmaktadır. Aile köpeği olarakta en uygun köpeklerden birisidir.
Bunların yanı sıra almancada koruma köpeği anlamına gelen „Schutzhund“ isimli sporu yaparlar. Bu spor; iz takibi, koruma ve itaat fazından oluşur. Schutzhund almancada koruma köpeği anlamına gelse de, köpeğin sahibiyle beraber uyum içinde hareket ettiği spor haline gelmiştir. Alman çoban köpeklerini test etmek amacıyla ortaya çıkan bu spora daha sonra, diğer ırklardan köpekler de dahil olmuşlardır. Shutzhund köpeğin zeka ve eğitilebilirliğini ortaya çıkaran spordur, aynı zamanda dayanıklılık, yapısal verimlilik, koku alma yeteneği, çalışma arzusu ve cesaretin sınandığı yarışmadır. Bu iş köpeği sporu gerek köpeğin yeteneklerini gerekse bu yeteneklerin sahibinin performansıyla olan etkileşimini ölçer, her yaştan kopek sahiplerini ortak amaç için biraraya getiren zevkli spordur. Flyball, Çeviklik Ringsport disiplinlerini de başarıyla yapmaktadır.
Irkın her işi yapabilmesinin ardında 106 yıllık derneğin hiç durmadan üretim ve eğitim adına bilimsel ve teknik çalışmaları gelmektedir.
Özellikle 1. ve 2. Dünya Savaşları’ndan sonra bu ırkla ilgili çok kahramanlık hikayeleri anlatılmış ve ırkın iş yapabilme yetenekleri neredeyse bütün dünya tarafından duyulmuştur. Alman Çobanları savaş sırasında mesaj taşıdılar, koruma yaptılar, nöbet tuttular, düşmanı işaret ettiler, yaralanmış askerleri aradılar ve binlerce kayıp askerin hayatlarını kurtardılar.
Alman Çoban Köpekleri Working line ve Show line olarak ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz. İkinci dünya savaşından sonra Almanya iki parçaya ayrıldı. 7 Ekim 1949 tarihinden sonra DDR (“Deutche Demokratishe Republik” (Doğu Almanya)) sosyalist ve komünist rejim tarafından yönetilmeye başlandı. Doğu Almanlar bu tarihten sonra 1899 yılında bu muhteşem ırkın yaratıcısı olan Captain Max von Stephanitz’in kurmuş olduğu SV Verein ür Deutsche Schaferhunde, Alman çoban köpeği derneğinden ayrıldılar ve kendi derneklerini kurdular. 1990 yılında iki Almanya birleşseler de yarım yüzyıllık süre Alman çoban köpeğini doğu ve batı Almanya’da eğitilebilirlik ve görünüm olarak farklı hale getirmişti. Batı Almanlar iş yapabilirliğe önem vermekle birlikte görünüme çok daha fazla önem vermişlerdi fakat Doğu Almanlar belki komünist rejimin de etkisiyle her zaman için köpeklerinde iş yapabilirliği ön plana almışlardır. Bu yüzden Doğu Alman Line (DDR) Alman Çoban Köpeklerinin tüm dünyada polis ve askeri servisler tarafından kullanılması rastlantı değildir.

Genel Tanım:
Hoş görünümlü, güçlü ve orantılı anatomiye sahip, kürkü çoğunlukla siyah-tan, sable ya da tamamen siyahtır. Burun siyah ve maskelidir. Kas ve kemik yapısı kuvvetlidir. Kuvvetli makas ısırışına sahiptir. Kulaklar tabanda geniştir. Çift kat kürke sahiptir.
Genellikle iş köpeği olarak kullanılan Alman Çoban Köpekleri; net şekilde korkusuz, cesur, gözüpek, istekli ve dikkatlidir. Bunun yanısıra neşeli, keyifli, itaat eden, öğrenmeye istekli köpektir. Sadakatleri ve cesaretleriyle bilinirler. Sakin yapılı, kendinden emin ve düşman olmayan tavrına rağmen uzaktan ailesini korumak için hep hazır bekler.
Alman Çobanları ailesine yakın olmayı çok sever. Sahip odaklı köpektir. Fakat yabancılara karşı yaklaşımı temkinlidir! Bu ırk insana yakın olmak ister, Uzun süre insanlardan izole bırakılmamalıdır. Sadece gerekli olduğunda havlar. Çok güçlü koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu içgüdü doğru yönlendirilmeli ve terbiye edilmelidir. Aşırı koruma yapması engellenmelidir. İnsana karşı agresyonu ve saldırısı genellikle kötü üretim, kötü eğitim ya da kötü idareden kaynaklanmaktadır.
Omuz yüksekliği erkeklerde 60-65, dişilerde 55-60 cm’dir. Ağırlık ise ortalama 30-40kg arasındadır.
Alman Çoban Köpeğinde en çok görülen genetik hastalık bilinçsiz üretim sonrası ortaya çıkan ’kalça ve kol displazisi’dir. Görülen diğer problemlerden biri de sindirim bozukluklarıdır.
Doğa koşullarında yaşayabilen nadir ırklardan biri olmakla birlikte apartman yaşamında da yeterince egzersiz yaptırıldığı taktirde problemsiz köpek olacaktır. çok büyük ırk köpekle karşılaştırıldığında kapalı ortamda nispeten hareketsizdir, yüksekaktivite göstermezler.
Yaşam süreleri 12-14 yıldır.

Levent DOĞAN

Bunlar İlginizi çekebilir

1 Yorum

  1. fahrettin says:

    satılık veya hediye yavru arıyorum yerim müsait

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers