Annesiz yavru kedi bakımı… Google

kedinin annesinden ayrılması için ideal dönem 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü kedinin gelişimi için hayati önem taşıyan besinlerin yanı sıra, onu haftalarda bulaşıcı hastalıklardan koruyacak olan antikorları da barındırır. Bu nedenle ı anneden erken ayırmak, onların pek çok sağlık sorununa karşı savunmasız kalmalarına yol açar. Fakat kimi zaman anne öldüğü, hastalandığı, ını reddettiği ya da nedenle onlardan ayrıldığı için ın bakımını üstlenmeniz gerekebilir. Böyle durumla karşı karşıya kaldığınızda neler yapmalısınız?

Eğer 4 haftalıktan büyükse bakımı nispeten daha kolaydır. Daha küçük için mutlaka öncelikle süt anne bulmaya çalışmalısınız. Yaşadığınız yerdeki veteriner kliniklerine, barınaklara, tanıdığınız seven insanlara haber bırakın. Pek çok anne , kendisinin olmayan ı da kabul edecektir.

Eğer süt anne bulamıyorsanız, anne kedinin yerini siz dolduracaksınız demektir. Her ne kadar gerçek annenin yerini tutmak imkansız olsa da, iyi bakımla yavruya hayatta kalma şansını vermek sizin elinizdedir.

ISINMA

Annesiz kediyi bulduğunuz anda yapmanız gereken şey, onu üşümekten kurtarmaktır. kediler yaklaşık 5 haftalık oluncaya dek kendi vücut ısılarını korumaktan acizdirler. Bu nedenle onu hemen giysilerinizin içine, sizin vücut ısınızı alabileceği şekilde koyun ve imkanınız varsa en yakın veteriner kliniğine götürün. Anneden ayrı kaldığı zaman boyunca meydana gelen olumsuzlukları ancak veteriner hekim anlayabileceği ve doğru şekilde müdahale edebileceği için, bakımında ne kadar deneyimli olursanız olun bu adımı atlamayın.

Eve döndüğünüzde için evin sakin, hava akımı olmayan köşesinde yer hazırlayın. Orta büyüklükte karton kutunun içine birkaç kat temiz kumaş serin. Naylon, muşamba gibi malzemeler kullanmaktan kaçının. Evinizde varsa sıcak su torbası, yoksa su şişesinin içine kaynar olmayan sıcak su doldurarak ve şişeyi havluya sararak kutunun içine koyun. Yavruyu havluya sardığınız bu şişenin yanına yerleştirin. Şişenin ağzının kesinlikle su sızdırmamasına ve yavrunun sıcak şişeye doğrudan temas etmemesine özen gösterin. Şişedeki suyu sık sık kontrol edin ve soğudukça yeniden sıcak suyla doldurun. Kutunun altına ya da içine asla elektrikli battaniye gibi ısıtıcılar koymayın.

BESLENME

henüz kendi kendine yiyemeyecek kadar küçükse, beslenmesi için biberon (petshoplarda ve veteriner kliniklerinde satılan biberonları ya da eczaneden alabileceğiniz en küçük boy biberon) ve veterinerinizden ya da petshoptan alacağınız anne sütünün yerine geçen ürün kullanın. Eğer yaşadığınız yerde bunları bulamıyorsanız eczanelerde satılan, yeni doğan bebekler için üretilmiş TAURİNLİ ve LAKTOZU AZALTILMIŞ mamayı en küçük boy bebek biberonuyla verebilirsiniz.

Mamayı küçük miktarlar halinde seferlik hazırlayın ve artan kısmını yeniden kullanmayın, atın. Mama ne sıcak ne de soğuk olmalı, oda sıcaklığında olmalıdır. her 3-4 saatte beslenmelidir. Eğer insanlar için yapılmış biberon kullanıyorsanız, biberonun memesinin üst kısmına küçük delik açın; böylelikle hazırladığınız mama rahatça biberonun ağzından geçecektir.

Yavruyu beslemek için kucağınıza havlu serin ve yavruyu bu havlunun üzerine karınüstü duracak şekilde koyun. Sırtüstü ya da yan yatırmayın; ensesinden tutarak havaya ya da arka ayakları üzerinde kaldırmayın çünkü bu pozisyonlardayken mamanın nefes borusuna, akciğerlerine kaçması ve yavrunun boğulması tehlikesi vardır. Biberonu ağzına yaklaştırdığınızda kokuyu alıp kendiliğinden memeye yapışmıyorsa parmağınızı hafifçe ön dişleri arasına sokarak, kesinlikle zorlamadan ağzını açın ve biberonun ucunu ağzına yerleştirin. Bunu yaptığınızda emmeye başlamalıdır. Eğer emmiyorsa zorla içirmeye çalışmayın, derhal veterinerinize başvurun. Biberonu yere 45 derece açı yapacak şekilde tutun; bu sayede emerken hava kabarcıkları oluşmaz ve hava yutmaz. İstediği kadar emmesine izin verin, bıraktığında daha fazla emmesi için onu zorlamayın. Karnı doyduğunda göbeği hafifçe şişkin yuvarlak şekil alacak ve emmeyi bırakacaktır. Yavruyu omzunuza yaslanacak şekilde tutarak çok hafif şekilde sırtına parmağınızla vurarak gazını çıkarmasını sağlayın.

TUVALET

Anne ını emzirdikten sonra onların karnını ve genital bölgelerini yalayarak tuvaletlerini yaptırır. Siz de her beslenmeden sonra aynı işlemi yapmalısınız. Bu işlem için yavruyu kağıt havlu üzerine sırtüstü kucağınıza yatırın. Ilık suyla hafifçe ıslatılmış pamukla karnından aşağıya doğru bastırmadan, yumuşak hareketlerle masaj yapın. tuvaletini yaptığında yine hafifçe ıslatılmış pamukla temizleyin ve güzelce kurulayın. Eğer yavruda ishal ya da kabızlık oluştuysa hiç vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun.

PİRELER

Annesiz kediyi en kısa zamanda veterinere götürmenin başka önemi de, yavruyu an önce pirelerden arındırmak gerekliliğidir. Pireler için son derece tehlikeli olan kansızlığa yol açmalarının yanı sıra, yine hayati tehlike anlamına gelen iç parazitleri de taşırlar. Veteriner hekiminize danışmadan yavruya HİÇBİR dış parazit ilacı uygulamayın. Yanlış ürünü kullanmanız, ya da doğru ürünü yanlış doz veya şekilde kullanmanız yavrunun zehirlenmesine yol açabilir.

GELİŞİM EVRELERİ

kediler birinci haftanın sonunda doğum ağırlığının iki katına ulaşırlar. Doğduklarında kapalı olan gözleri 8-12. günde açılır. Başlangıçta mavi olan gözleri iki hafta sonra renk değiştirmeye başlayacak, esas göz rengi 3. ayda belli olacaktır. İki haftalık olduklarında yapışık olan kulakları açılır ve seslere tepki vermeye başlarlar. Üç haftalık olduklarında yürüme girişimleri başlayacak, 4 haftalık olduklarındaysa süt dişleri çıkmaya ve oyun oynamaya başlayacaklardır. Sağlıklı iştahlıdır, uyuduğu saatler dışında hareketlidir ve düzenli olarak tuvaletini yapar. kedinizin iştahında, hareketliliğinde olağan dışı durum gözlemlediğinizde (gözlerde çapaklanma, göz veya burunda akıntı, ishal ya da kabızlık, karnın içeri çökük durması, derisini tutup bıraktığınızda hemen eski haline gelmemesi, halsizlik, soluk alıp vermede güçlük gibi) vakit kaybetmeksizin veterinerinize başvurun.

YARI KATI GIDAYA GEÇİŞ

4 haftayı doldurduğunda biberonla beslemenin yanı sıra sulandırılmış konserve mamasını ya da veterinerinizin tavsiyesiyle evde hazırlayacağınız mamayı ona verebilirsiniz. Başlangıçta biberonla beslemeye düzenli olarak devam edin fakat gün içinde ona ılık suyla karıştırdığınız mamayı da tabakta verin. Mamayla ilgilenmiyorsa zorlamayın. mamayı yemeye başladığında gitgide biberon öğünlerini azaltın ve bunun yerine mamasını verin. Bu dönemde yavrunun dışkısını dikkatle gözlemleyin. İshal ya da kabızlık şekillenmesi durumunda vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun. 5. haftadan itibaren mamadaki su miktarını azaltarak doğrudan konserve mamayı vermeye başlayabilirsiniz. Konserve mamanın yanı sıra ılık yoğurt, haşlanmış ve kemikleri ayıklanmış, küçük parçalar halinde doğranmış ya da blenderdan geçirilmiş et, tuzsuz lor peyniri, haftada kez haşlanmış yumurta sarısı gibi gıdalar da verebilirsiniz.

TUVALET EĞİTİMİ

bkz. Tuvalet Eğitimi ve Sık Karşılaşılan Sorunlar

AŞI VE PARAZİT UYGULAMALARI

kedinin iç ve dış parazit uygulamaları için 3. haftadan itibaren veteriniz en uygun programı belirleyecektir. Genellikle parazit uygulamasını takiben bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu aşı programına geçilir. Kedinizin sağlıklı hayat sürebilmesi aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız.

Site içeriğinde yer alan çeviri, derleme ve yazılar bilgi verme amaçlı olup, sağlık sorunlarına yönelik hiç tedavi yöntemi, ilaç ve benzeri uygulama salık vermemektedir. Kedinizin sağlığıyla ilgili her türlü konuda uzman veteriner hekimin görüşü alınarak hareket edilmelidir.

sokakkedisi.net

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers