Kediniz Çok mu Agresif–Neden Olabilir? Google

Kedilerin agresif davranış biçimlerinin iki tipi vardır : diğer kedilere karşı agresif tutum sergileyebilirler da insanlara karşı. Agresif bir ısırıp tırmalamaya çalışabilir problemin kaynağını bildiğinizde, kontrol altına almak kolaydır.


Kediler arasındaki agresif davranış bozukluklarının çeşitli nedenleri olabilir.

“Burası Benim Alanım” Agresyonu — Girilmez!

Kediler kendi bölgelerini koruma içgüdüsüne sahip olduklarından, kediler arasında oldukça yaygındır. Kendilerinin sahibi olduklarını düşündükleri bölgede yabancı insanları istemeyebilirler. Özellikle evin sahibi konumundaki büyük kedinin, yeni bir kediyi kabul etmesi beklendiğinde sıkça şanan bir sorundur. Dışarıda şayan kedilerde de, yabancı bir kedinizin alanına girmeye cüret ederse görülebilir. Agresif bir kedinin tipik davranışları, yabancı kediyi kovalamak ve pusu kurmaktır. Eğer kediler arasında yakın temas oluşursa kediniz bol bol tıslayacak ve diğer kediye pati atacaktır.


Erkekler Arası Agresyon — Patron Kim ?

Hayvanlar arasındaki hiyerarşi nedeniyle özellikle kısırlaştırılmamış erkek kavgaları olağandır. Bir dişi için veya hiyerarşi içindeki statülerini korumak için birbirlerine güç gösterisinde bulunabilirler. Kısırlaştırılmış kediler şekilde kavga etmeye pek yatkın olmasalar da, onlarda da görülebilir -Özellikle geç kısırlaştırılmış olanlarda-. tipteki agresyonun kedilerdeki klasik davranış tutumları, vücutlarını kabartarak, iri ve korkutucu gözükmeye çalıştıkları pozlar, uluma benzeri garip sesler, gözlerine birbirlerine dikmek ve birbirlerini sessizce takip edip kovalamaktır. Kavga edip birbirlerini ısırıp tırmalayabilirler, herşey bir anda olup biter- sonra ikisi ayrılacak ve bir süreliğine uzaklaşacaklardır. Kimin kavgayı kazandığını karar verip veremediklerine bağlı olarak bunu tekrarlayabilir veya sonucu kabullenebilirler.


Savunma Agresyonu — Bana Bulaşma (hatta bulaşacakmış gibi bile bakma), Yoksa Canını Yakacağım!

Savunma agresyonu, kediler kendilerini tehlikede hissedip korumaya çalıştıklarında görülen tipik bir durumdur. Örneğin yabani bir kediyi yakalamaya çalışırsanız, kendini kıstırılmış hissettiği anda size karşı kendini korumak için saldırı geçebilir. Savunma durumundaki bir , bacaklarını altına alarak ve kuyruğunu altına kıvırarak olduğu yere sinecek,kulaklarını geriye yatıracak,gözlerini dikip uluma benzeri sesler çıkaracaktır. bir uyarıdır, eğer tehlike uzaklaşmazsa tırnakları ve dişleriyle saldırı geçecektir.


Yönlendirilmiş Agresyon — Ona Çok Sinirliyim,Onun yerine Sana Çatacağım!

Kediler yönlendirilmiş agresyon nedeniyle, onları asıl kızdıran hayvan yerine, hiçbir suçu olmayan başka bir hayvana/insana sataşabilirler. Tipik örneği, evin içindeki bir camdan dışarıda yabancı bir kediyi görür, alanını koruma içgüdüsüyle, oraya gidip onunla kavga etmek ister yapamaz. Bunun yerine yanında oturan, saldırı neden olabilecek hiçbir şey yapmamış olan evin diğer kedisine sataşır.

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers