Köpeğinizin Doğru Beslenme Planı İçin Tavsiyeler Google

Köpeğiniz için sağlıklı diete karar vermek çoğu zaman zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Ürünlerin paketleri ve pazarlama teknikleri doğru mamayı seçerken bakış açınızı bulandırabilir. Köpeğinizin doğru beslenmesi, birlikte geçireceğiniz uzun yıllar boyu onu sağlıklı ve mutlu tutmak için izleyeceğiniz en iyi ve kolay yoldur.

Burada köpeğinize doğru mamayı seçerken izlemeniz gereken bazı basit prensiplerden bahsedeceğim. Bilmeniz gerekir ki, her farklıdır. Komşunuzun köpeği için mükemmel olan mama, sizin köpeğinizin ihtiyaçlarına tam olarak karşılık vermeyebilir.

Yaşı:

Yaşamlarının değişik dönemlerinde farklı ihtiyaçlara sahiptirler. Örneğin büyüme çağındaki köpeklerimizin ağırlık artışı, iskelet gelişimi ve güçlü bağışılık sistemi için yüksek oranlarda kaliteli proteine, doğru miktar ve oranlarda kalsiyum/fosfora ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yaş ilerledikçe protein ihtiyacı azalır buna karşılık kalitesi önem kazanır. Çünkü eskiyen zarar gören organ ve dokuların tamiri için az kaliteli proteine ihtiyaç duyulur. Fazla miktarda protein alımı karaciğer ve böbrekler için ekstra yük demektir. Aynı şekilde fosforun fazlalığı da böbrek hastalıkları riskini artırmaktadır.

Kaliteli protein ne demektir; Proteinin kalitesi kuru madde deki protein oranından bağımsızdır. yani %38 protein içeren mama %32 protein içeren mamadan iyi olmayabilir. Kaliteli protein yaşamsal önemi olan, vücütda sentezlenemeyen bazı amino asitleri yeterince ve doğru oranlarda içeren proteinlerdir, ki bu amino asitler daha çok et ve yumurta gibi hayvansal proteinlerde bulunur. Hayvansal proteinler maliyeti artıran en önemli unsurdur. Bu yüzden protein kaynağı olarak daha çok hayvansal proteinleri tercih eden mama firmalarının mamaları tabii ki diğerlerinden daha pahalı olacaktır.

Genellikle kalitesi ne olursa olsun kuru mama tüketen köpeklerde önemli vitamin ve mineral eksikleri gözlenmez. protein kaynağı ve sindirilebilirlik açısından önemli farklar mevcuttur.

Kısırlaştırma:

Kısırlaştırma genellikle aktivite azalmasına bağlı olarak kilo artışına sebep olabilir. Bu nedenle kilo kontrolu için light mama kullanımı iyi seçimdir.

Irk Özellikleri:

Bazı ırklar bazı hastalıklara predispoze yani yatkındır. Örneğin dalmaçyalılarda allerjik deri hastalıkları ve idrar yolu taşları diğer ırklara göre daha sık rastanmaktadır. Beslenmelerinde buna uygun önlemleri almak faydalıdır. Husky’ler yaşadıkları coğrafyada yağlı balıklarla beslendiklerinden ihtiyaçları olan kaloriyi karbonhidratlardan değil yağlardan almaya yatkınlardır. Büyük ırklar ortopedik hastalıklara yatkınlık gösterirler. Önlem olarak beslenmeleri doğru şekilde yapılmalıdır.

Yaşam Tarzı ve Mizacı:

Dışarda yaşayan evde yaşayana göre,

Çalışan ( av köpeği, polis köpeği v.s. ) bahçede bağlı duran bağlı duran köpeğe göre,

Asabi, sinirli mizaçta olan, sakin uysal köpeğe göre çok daha fazla oranda enerjiye ihtiyaç duyar.

Gebe ve Süt Veren Dişiler:

Özellikle hamileliğin 2. ayında hem enerji hemde protein ve mineral ihtiyaçları gelişen bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok artar. Büyüyen rahim ve bebekler yüzünden mide kapasitesi azalır. Bu yüzden hamile ve emziren dişileri yavru mamaları ile beslemek gerekir. Burada dikkat edilecek husus; hamile veya süt veren dişimiz kocaman danua bile olsa onu mini ırkların yavru mamaları ile beslemeliyiz. Büyük ırklar için hazırlanmış yavru mamaları; yavruları kalça çıkığı ve iskelet sistemi problemlerinden korumak, dengeli büyümeyi sağlamak amacıyla düşük oranda enerji ve kalsiyum içerirler. Bu yüzden hamile köpeklerin beslenmesi için uygun değilirler.

Doğumdan sonra ise bol süt verimi için yeterli sıvı alımına dikkat etmek gerekir.

Besleme Sıklığı ve Zamanı:

Yavrular iyi gelişim ve sindirim için en az 3 defa beslenmelidir.

Yetişkinler köpeklerde öğün sayısı 1′e indirilebilir.

İştahlı, heyecanlı, mamasını çok hızlı tüketen köpeği yetişkin bile olsa birkaç öğünde beslemek, hızla tüketmeyi ve buna bağlı mide dönmesi olaylarını önlemesi açısından faydalıdır.

Aşırı egzersiz yapmış köpeği dinlendirmeden mama vermemek gerekir. Yorgun vücutda sindirim işlemi gereği gibi yapılamaz. Aynı şekilde yeni yemek yemiş köpeğide yoracak şekilde oyun veya egzersiz yaptırmamak gerekir.

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers