Lassie Bir İlüzyondu Google

Köpeklerden bahsedildiğinde aslında farkında olmadan tek köpekten bahsediyoruz: Lassie’den ya da insan üstü duyarlı ve becerikli beyaz perdedeki diğer köpek yıldızlardan.

Televizyonun siyah-beyaz dönemlerinden beri kuaföründen çıkmış pırıl pırıl köpekler insanları yangınlardan , akıntıya kapılmış kunduz yavrularını azgın şelalelerden kurtarıp problem çözme yetenekleri ve abartılmış sezgileriyle aklımıza tek tip köpek karakterini işledi. köpek de sadece böyle köpek olabilirdi zaten. Zeki, sadık ve cesur. O kadar zeki ki leb demeden kuruyemişçinin yolunu tutuyor, o kadar sadık ki yüzlerce kilometre sonra yolda senaryolar dolusu olayı alt ettikten sonra eve dönüyor ve öylesine cesur ki önünde boz ayılar duramıyor.

Lassie hiç eşyaları kemirmez. Eminim hiç sindirim bozukluğu yaşayıp ne şampuanlanmış güzelim tüylerini ne de sahiplerinin İran halısını kirletmiştir. O yalnız bırakılınca ulumaz, çöpü dağıtmaz, diğer köpeklerle kavga etmez, çağırılınca gelir, yat deyince yatar ve rejisör “kes” dediğinde nasıl köpek olunduğunu kimseye söylemez.

Yıllarca Lassie ya da Joe ‘nun binlerce saat nasıl eğitilmiş oldukları gerçeğinin farkına varmadık. Köpekler insanlarına hizmet için üretilmiş tüylü paket programlardı bize göre. Tek arzu ve emelleri nasıl biri olursak olalım ve ne yaparsak yapalım bizi koşulsuz sihirli zeka ve duyarlılıkla mutlu etmekti. Onların bunları yapmaya içgüdüsel, mucizevi ve perde arkası merak uyandırmayan tanrı vergisi yetenekleri vardı. Öyle ise her yıl Lassie çıkmadığı için evlerini kaybeden yüzlerce binlerce köpek nereye gidiyor?

Her ne kadar Lassie üstün tiyatral meziyetleriyle kavramsal olarak gezegen üzerindeki tüm köpekleri temsil eder hal almışsa da tek köpek yoktur. Farklı bireyler vardır. Tıpkı insanlarda olduğu . Köpeğin onu denli birlikte yaşanabilir kılan, ona güvenilirlik isteyen görevler verilmesini sağlayan yanının beslendiği karakteri, onun tamamen kendine has bireysel ve ırksal kişilik çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır.

İçgüdüsel davranış biçimleri, dolayısıyla üretim amaçlarına göre sınıflandırılmış yedi köpek grubu (av, tazı, iş, çoban, terrier, yarar ve kucak köpekleri) ve üç yüzün üzerinde köpek ırkı yaşam tarzı, karakter ve gereksinimlerimiz ölçüsünde bizlere sayısız imkan sunar. Aynı ırk hatta aynı batındaki kardeşler arasındaki bireysel faklılıkları da göz önüne aldığımızda pek çok tecrübesiz köpek sever için önceden kestirilmesi güç davranış çeşitliliği söz konusudur.

Daha bitmedi. Sizle ve çevresiyle iletişime açık her yavru, sizin davranışlarını istediğiniz yönde biçimlendirme yeteneğinize bağlı olarak her tuvalde farklı resimdir. Eğitilmeden hiç yavru tam potansiyeline ulaşamaz. Kötü huylar edinmesi kaçınılmazdır. size başka şeyleri çağrıştırmıyor mu? Örneğin çocukları..

Lassie nasıl profesyonel Hollywood köpek eğitmenlerinin ve tekrar tekrar çekilen film karelerinin birer ürünüyse bizlerin diğer daha sıradan köpekleri de farklı insanların yanında farklı şartlarda yetişmiş bireylerdir. Sizle nasıl yaşayabileceklerini, sizi nasıl seveceklerini doğru şekilde öğretmediyseniz hiç köpek rüya dostunuza kolay kolay dönüşmez.

Şimdi kendi kendimize kez daha soralım hala Lassie ‘nin doğru temsilci olduğuna inanıyor muyuz?

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers