Yavru Köpekde Diş Değişimi Google

Yavru köpekler 3,5 aylıktan 8. aylığa (genellikle 6. aya) kadar süt dişlerini dökerler. Yerine hayat boyu kalıcı olan ana dişler çıkar.
Dökülen dişleri zaman-zaman yerlere düşmüş olarak görebilirsiniz. Çoğu zaman da yemek yerken kendileri yutarlar. Bu dönemde diş kaşıntısı çok fazla oldugu için buldugu her seyi kemirecektir.
Siz kendisine zarar vermemesi için potansiyel olarak kemirebileceği her eşyayı, sanki evde emekleyen bir çocuk varmiş gibi düsünüp ortadan kaldırmalısınız.
Bu dönemde onun kemirmesi için hazır ürünler verebilirsiniz. Kalın halat seklinde, düğümlenmiş, uçları püsküllü olan diş ve oyun ipleri, naturel malzemelerin işlemden geçirilmesiyle elde edilmis yapma kemikler kullanabilirsiniz
Sanılanın aksine köpeklerde diş bakımı da gereklidir. Yani onların da dişlerinin ırçalanmasına ihtiyaç vardır. Normalde tartar olusumu 1,5 yaşından sonra baslar.
Fakat daha yavruyken, ırçalamaya alıştırmak gerekir. Bu işleme en küçüklerinden çocuk diş ırçası veya köpekler için
hazır satılanlardan temin ederek baslayabilirsiniz. Öncelikle diş ırçasını ıslatarak alıstırıp sonra da köpek diş macunu ile devam edebilirsiniz.
ırçalama aynı bizde oldugu gibi yukarı-asagı ve daha az olarak ta sağa-sola doğru olmalıdır.Tabiki köpeklerin dişleri sadece ırçalanarak temizlenemez.
Bunun için yukarıda diş kaşıntısı dolayısıyla kullandığınız yardımcı malzemeler ve yöntemlere ilave olarak özel olarak tartar temizliği için üretilmiş mamaları da verebilirsiniz/

Bunlar İlginizi çekebilir

Sizde Yorum Gönderin

Powered by Yahoo! Answers